You are currently viewing Stoliki z litego drewna a fornirowe

Stoliki z litego drewna a fornirowe

Dobierając zestaw mebli do mieszkania, warto zwrócić uwagę, czy wykonane są z litego drewna czy forniru. Są to bowiem dwie różne techniki produkcji mebli, każda ma swoje charakterystyczne właściwości, więc oczywistym jest, że powinniśmy wiedzieć, co tak naprawdę kupujemy. Meble z litego drewna wykonane są w całości z naturalnego tworzywa.

Stoliki kawowe do każdej przestrzeni

Aranżacja wnętrzaPosiadają niepowtarzalne słoje i przebarwienia, więc każdy mebel okaże się unikalny. Do ich produkcji stosuje się wiele powszechnych gatunków drewna, takich jak dąb, sosna, mahoń czy klon. Podobnie, jak w przypadku fornirów, można swobodnie zmieniać ich barwę. Niewątpliwą zaletą mebli z litego drewna jest to, że zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz mają tę samą jednolitą budowę. Oznacza to, że sprawnie i skutecznie można je naprawić w razie uszkodzeń. Stoliki kawowe z litego drewna dębowego czy szafa dębowa zachowają więc swój unikalny wygląd i charakter oraz solidność i wytrzymałość, a w przypadku uszkodzenia, możliwa będzie szybka ich naprawa. Ciężki, masywny dębowy stolik jest w stanie utrzymać zarówno serwis kawowy, półmiski z poczęstunkiem, pokaźny plik dokumentów, jak i talerz z obiadem. Meble fornirowe nie są wykonane stricte z drewna, a z płyty wiórowej lub sklejki, na którą nakleja się cienki płat drewna o grubości zaledwie kilku milimetrów. Ta naklejana drewniana warstwa to właśnie fornir. Meble tego typu można barwić i wybielać, tak samo jak klasyczne odmiany z drewna litego.

zaaranżowane pomieszczenieOkleiny są giętkie, więc stolarze mają pole do popisu i wyobraźni, produkując meble o różnych kształtach, stosując na przykład zaokrąglenia. Ponadto, odmiany fornirowane są znacznie lżejsze i tańsze. Często wygrywają również pod względem estetycznym, bowiem okleina pochodzi z wyselekcjonowanych materiałów i nie posiada szczelin, charakterystycznych dla odmian typowo drewnianych. Cienka warstwa okleiny nadaje meblowi bardziej naturalny wygląd i jest odporniejsza na pękanie. Fornir bez problemu znosi działanie wilgoci i temperatury – materiał nie ulega odkształceniu. Inna jego zaleta to szeroki wybór drewna wykorzystywanego do produkcji. Często jest tak, że wiele rodzai drewna litego jest trudno dostępnych lub za ogromne sumy, natomiast bez problemu znajdziemy ten sam budulec właśnie w formie mebla fornirowego. Z racji naturalnego pochodzenia, płyta fornirowa ulega starzeniu, jednak nie musi to być wadą, bowiem wiek nadaje meblowi wyraźniejszego charakteru i niepowtarzalności. O drewnianą okleinę trzeba zadbać i stosować specjalne lakiery i impregnaty, które jednak bez problemu znajdziemy w sklepach. Forniry z wyższej półki na długo zachowują nowy, świeży wygląd.

Zarówno meble fornirowe, jak i wykonane z litego drewna mają swoje unikalne zalety. Jeden rodzaj z pewnością nie wyklucza drugiego. Jeśli interesuje nas tańsza opcja, warto przejrzeć katalog mebli fornirowych. Jeśli szukamy produktu droższego, lecz solidniejszego, który chcemy mieć na lata, powinniśmy zwrócić uwagę na produkty z litego drewna.