You are currently viewing Nawierzchnia na boiska sportowe

Nawierzchnia na boiska sportowe

Każde boisko sportowe musi spełniać określone normy, aby można było bezpiecznie i skutecznie z niego korzystać. To wpływa bezpośrednio na wygodę użytkowania i komfort sportowców. Odpowiednio dobrana nawierzchnia ma ogromny wpływ na wyniki zawodników. Niezależnie czy chodzi o piłkę nożną, czy tenis – w każdym przypadku płaszczyzna odbija się na sportowcach.

Czym charakteryzują się nawierzchnie na boiska?

nawierzchnia piłkarskaNajczęściej stosowanym materiałem do budowy boisk sportowych jest mieszanka żywic poliuretanowych cechujących się wysoką elastycznością i odpowiednim stopniem amortyzacji, co wpływa na większe bezpieczeństwo sportowców podczas biegania. Głównie w zależności od przeznaczenia, nawierzchnie realizuje się w różnych technologiach wykonania. Jeśli boisko jest wielozadaniowe, czyli ma być przeznaczone do różnych dyscyplin sportowych, zatem stosuje się jedno lub dwuwarstwową nawierzchnię z poliuretanu. Przyczepne nawierzchnie sportowe jednowarstwowe z powodzeniem można zastosować do bieżni i rozbiegów lekkoatletycznych, jednak najczęściej można spotkać się z tym, że ten system stosowany jest w przypadku kortów tenisowych.

 

nawierzchnia do sportów lekkoatletycznychZ kolei dwuwarstwowa płaszczyzna sprawdzi się na bieżniach lekkoatletycznych i boiskach piłkarskich. Inną, popularną nawierzchnią są murawy syntetyczne. One potrzebują tzw. podbudowy dynamicznej, dzięki której murawa będzie bardziej sprężysta i elastyczna. Podbudowa w dodatku reguluje wilgotność podłoża i stabilizuje trawę. Dzięki temu nawierzchnia będzie służyć przez wiele lat i nie będzie sprawiać problemów w utrzymaniu. Trawa syntetyczna, w porównaniu do naturalnej murawy, jest odporna na działanie promieni UV i nie wymaga szczególnej pielęgnacji do możliwości użytkowania przez cały rok. Pod murawę wykonaną z trawy syntetycznej można podłożyć także kruszywo, które zawiera w sobie kwarc. Przyczynia się on do osiągnięcia najwyższych parametrów regulujących przepuszczalność wody lub stabilizacji włosia trawy. Kruszywo powinno zostać odpowiednio przygotowane, aby nadawało się w budownictwie sportowym. Nawierzchnie przeznaczone na niekryte obiekty sportowe i rekreacyjne powinny posiadać komplet badań na zgodności z danymi normami europejskimi. Takie powierzchnie gwarantują należytą jakość, która skoncentrowana jest przede wszystkim na jak najlepszych osiągnięciach sportowych.

Umożliwienie zawodnikom dobrych warunków do wykonywania codziennych ćwiczeń będzie zwiastować pozytywnymi rezultatami. Dlatego zamawiając nawierzchnię należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie materiały, które zostały wykorzystywane podczas jej produkcji.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę www.sportfloor.pl!