You are currently viewing Jak mierzyć pole elektromagnetyczne?

Jak mierzyć pole elektromagnetyczne?

Od wielu już lat badana jest szkodliwość pola elektromagnetycznego na ludzki organizm. Oczywiście, nie każde pole tego typu, wytwarzane przez większość maszyn oraz urządzeń, będzie negatywnie wpływało na zdrowie. Wszystko zależy tak naprawdę od stężenia takiego właśnie pola. Dlatego właśnie tak istotne jest jego regularne badanie. W tym celu w szczególności warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnych jednostek badawczych, które wykonują precyzyjny pomiar pola elektromagnetycznego.

Mierzenie pola elektromagnetycznego

mierzenie pola elektromagnetycznegoObecnie, wykorzystywane są przez nich urządzenia pomiarowe charakteryzujące się bardzo różnym poziomem dokładności. Proste monitory EMF służą albo do zastosowań stricte biurowych, pozwalają także wstępnie określić stopień zagrożenia płynący ze strony pola elektromagnetycznego. W przypadku jednak bardziej szczegółowych pomiarów, konieczne może być wykorzystywanie monitorów o wysokiej częstotliwości RF. Dzięki nim, możliwe ejst wykonywanie pomiarów nawet w częstotliwości mikrofalowej, oraz radiowej. Modelami, które są obecnie zazwyczaj wykorzystywane do pomiarów profesjonalnych elektro smogu, są urządzenia noszące nazwy kodowe ELF-EMF, dzięki którym możliwe jest dokonywanie pomiarów około 300 Hz. Z drugiej strony, profesjonalne jednostki badawcze, zajmujące się monitorowaniem elektro smogu, mogą wykorzystywać również urządzenia RF-EMF. Te z kole są w stanie mierzyć poziom natężenia pola elektromagnetycznego do 8 GHz.

 

pole elektromagnetyczneMierniki do zastosowań profesjonalnych są wyposażone obecnie w szereg udogodnień, które ułatwiają znacznie odczytywanie wyników pomiarów. Takimi rozwiązaniami mogą być na przykład czytelne wyświetlacze LCD, które mogą prezentować aktualny poziom promieniowania w różnych jednostkach. W profesjonalnym badaniu poziomu elektro smogu, bardzo często wykorzystywane są mierniki trójosiowe. Dzięki nim, możliwe jest znaczne przyspieszenie wszelkich procedur testowych pola w danym punkcie. W sklepach dostępne są tanie modele mierników jednoosiowych, z których nie warto korzystać. Aby uzyskać miarodajny wynik takich pomiarów z ich użyciem, wymaga to ogromnej uwagi, oraz poświęcenia dużej ilości czasu.

Wykonywanie pomiarów tak zwanego elektro smogu, stało się w ostatnim czasie szczególnie popularne. Należy pamiętać jednak o tym, że takie pomiary powinny być wykonywane jedynie przez profesjonalistów. Tylko w takim wypadku można liczyć na to, że wskazywane przez urządzenia pomiarowe wyniki będą zgodne ze stanem faktycznym, a jedynie profesjonaliści mają dostęp do urządzeń o wysokiej dokładności.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę www.cbidgp.pl!