You are currently viewing Drzwi zewnętrzne — wizytówka naszego domu

Drzwi zewnętrzne — wizytówka naszego domu

Drzwi wejściowe stanowią istotny element każdego domu jak i mieszkania. Dzięki nim wchodzimy i wychodzimy z domu, dlatego zwracamy na nie uwagę. Obecnie na rynku istnieje wiele modeli i kolorów.

Drzwi zewnętrze, jakie powinny być?

drzwi Przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie w pierwszej kolejności jednak powinniśmy mieć na uwadze, jakie posiadają parametry techniczne. To od nich zależy czy drzwi zapewnią skuteczną ochronę przed zimnem, wiatrem jak i hałasem. Według rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych budynków, drzwi zewnętrzne powinny mieć przyjemniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Oznacza to, że otwór ościeżnicy i skrzydeł powinien mieć około 102-105 cm szerokości i 206-207 cm wysokości. Dobre drzwi zewnętrzne w Rybniku posiadają trwałą i mocną konstrukcję, którą trudno wyważyć. W domach nowoczesnych zazwyczaj stosuje się zewnętrzne drzwi proste, przeszklone z minimalnym detalem. Natomiast w tradycyjnych detal skrzydła wyjściowego jest bardziej dekoracyjny, przeszklenia stosuje się w mniejszym zakresie. Drzwi wejściowe mogą być zwieńczone szklanym łukiem, górnym świetlikiem, czy przeszklonymi dostawkami bocznymi. Wszystkie te elementy podnoszą ich atrakcyjność, choć nie zawsze pasują do charakteru budynku.

drzwi do domuPoza tym większe przeszklenia osłabiają konstrukcję drzwi powodując, że stają się one łatwiejszym celem dla włamywaczy. Drzwi wejściowe przeważnie dobiera się do kolorystyki okien, bramy garażowej, czy pokrycia dachowego. Dobre drzwi zewnętrzne powinny również posiadać izolacyjność akustyczną. Wyraża się ją w decybelach i oznacza symbolem Rw. W tym przypadku im wyższa wartość współczynnika, tym lepsza ochrona. Ostatnią cechą jest poziom bezpieczeństwa, jaki mogą dać wybrane drzwi. Istnieje 6 klas odporności na włamanie (RC). Im wyższa jest klasa, tym większe bezpieczeństwo zapewnią drzwi. Nie bez znaczenia oczywiście jest na koniec ich estetyka. Powinny być ładnie wykończone i zachować taki wygląd przez wiele lat, oraz pasować do architektury domu. Powyższe parametry to tak naprawdę najważniejsze cechy, jakie powinny prezentować drzwi wejściowe. Drzwi frontowe produkuje się z różnych materiałów, bardzo często je ze sobą łącząc.

Najtańsze i najpopularniejsze możemy dostać już w kwocie 1000 złotych — są proste, pozbawione przeszkleń, lakierowane drzwi stalowe. Te solidne i wytrzymałe drzwi, spełniają podstawowe parametry dotyczące bezpieczeństwa i izolacji cieplnej. W bogatszych wersjach drzwi można pokusić się o stalowe drzwi wykończone okleinami imitującymi bardziej szlachetne materiały.