You are currently viewing Dobry kominek do każdego domu

Dobry kominek do każdego domu

Spędzenie wieczoru wygrzewając się przy kominku, razem z kubkiem gorącej czekolady pod puchatym kocem to wymarzony sposób na relaks dla wielu osób. Można spędzić ten czas w samotności np. z dobrą lekturą, z druga połową, czy z całą rodziną. Jednak nie każdy kominek będzie dobrze się prezentował w domu, był bezproblemowy w utrzymaniu i spełni wszystkie nasze wymagania.

Ekologiczne kominki do domu

kominki Jak wybrać ten właściwy? Jeśli zależy nam jedynie na widoku ognia, a niekoniecznie chcemy się dogrzewać to możemy wybrać kominek elektryczny. Ma on często firmę ekranu wielkości telewizora – jest płaski i montuje się go na scianie, a nie w ścianie. Kominek ma ciemną taflę szkła, można go sterować przy pomocy pilota lub na kontrolerze na kominku. Po jego włączeniu pokażą się nam płomienie, a nawet leżące ,,w” kominku drewnienka. To nada pomieszczeniu pięknego uroku, będzie nam nieco cieplej, ale nic więcej. To wyjątkowo wygodna opcja. nie ma drewna, nie trzeba dorzucać do ognia i nie trzeba sprzątać. W dodatku taki kominek można zamontować nawet w mieszkaniu i nie trzeba robić odprowadzenia wentylacji. Podobnie działa biokominek. Są to mini kominki wielkości świecy, które można postawić na stoliku, jak również wielkie kominki wielkości stolików kawowych. Są one zasilane biopaliwem, dają piękny efekt płomieni bez drewna. Paliwo jest płynne i z czasem się wypala. Tu też nie trzeba nic sprzątnąć.

kominki Zaletą biokominków jest fakt, iż mogą to być zarówno konstrukcje zamknięte, jak i otwarte oraz że mają różne wielkości. Jeśli chcemy mieć kominek na paliwo stałe to można wybrać te na drewno, pellet, czy węgiel. Muszą to być jednak kominki wg ekoprojektu w Poznaniu. Ekoprojekt to założenie dotyczące emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery. Kominki starej produkcji trzeba wymienić na te nowsze. Te w sprzedaży powinny być jak najbardziej nowoczesne, ekologiczne i wydajne – dawać dużo ciepła przy jednocześnie niewielkim spalaniu opału. Najlepsze będą kominki z podajnikiem – do takich wsypuje się zapas opału, a podajnik sam ,,dorzuca” materiał do komory spalania. Wtedy nie trzeba pamiętać by regularnie dorzucać opału. To bardzo wygodne rozwiązanie. Podsumowując, warto poświęcić sporo czasu na wybranie odpowiedniego kominka do domu.

Jeśli źle wybierzemy to będziemy potem niezadowoleni, że w domu jest za zimno, czy też za dużo czasu musimy spędzać na czyszczeniu i pielęgnacji kominka. Dla samej opcji wizualnej warto wybrać kominki elektryczne lub biokominki, a tradycjonaliści powinni celować w kominki na drewno według ekoprojektu.