You are currently viewing Dlaczego warto nosić okulary ochronne?

Dlaczego warto nosić okulary ochronne?

Każdy pracodawca powinien zapewnić swojemu pracownikowi bezpieczne miejsce pracy zgodne z zasadami BHP. Ważne są odpowiednie systemy np. przeciwpożarowy, dostęp do środków medycznych i opatrunkowych, czy też odpowiednie zabezpieczenie maszyn. Jednak również należy zainwestować w tak zwane środki ochrony osobistej.

Ochronne przydatne rzeczy w różnych dziedzinach pracy

ubranie ochronneJest to odzież, obuwie, czapki, kaski i wiele innych. Wszystko zależy od tego, w jakiej firmie i na jakim stanowisku pracuje dana osoba. Ochrona ubrań jest oczywiście ważna, dzięki temu pracownik nie pobrudzi swojego odzienia. Jednak zdecydowanie kluczowa jest ochrona narządów zmysłu. Do ochrony dróg oddechowych przydają się maseczki filtrujące. Wykorzystuje się je np. w przemyśle farmaceutycznym (by pracownik nie zanieczyścił leków), czy też tam, gdzie panuje wysokie stężenie pyłu np. w tartakach. Nauszniki czy zatyczki chronią słuch przed wysokimi dźwiękami. Stosują je pracownicy przy młotach pneumatycznych czy na lotniskach.

przydatne rzeczy w pracyJak ochronić oczy? Tu zdecydowanie najpopularniejsze są polecane okulary ochronne szczelne. Maski i hełmy noszą głównie spawacze – oni muszą chronić całą twarz. Reszta zakłada specjalne szerokie okulary. Idealnie przylegają do całej twarzy i uszu, niektóre modele mają nawet z tyłu gumkę łączącą zauszniki ze sobą – tym sposobem nie ma obaw, że okulary spadną, jednocześnie zawsze można je zdjąć i ,,powiesić” na szyi. Okulary ochronne chronią oczywiście przed uszkodzenia mechanicznymi. Podczas cięcia drewna czy metalu ich drobinki mogą dostać się do oka. Nie da się ich po prostu wyciągnąć tak jak rzęsy, zwykle niezbędna jest interwencja lekarza. Również na budowie jest wiele pyłów i drobinek, które mogą uszkodzić wzrok. Druga kwestia to rażące światło. Razić może nie tylko światło słoneczne, ale też np. wiązki laserowe czy te powstałe podczas spalania. W takim wypadku potrzebne są okulary z przyciemnianymi szybkami. Chronią one wzrok przed promieniowaniem. Ważne jest to, by jednak szybki w okularach nie były zbyt ciemne – w końcu nie mogą obniżać komfortu widzenia, czy też go zaburzać – szczególnie jeśli praca odbywa się w godzinach nocnych.

Reasumując, bez dwóch zdań specjalne okulary ochronne są niezbędne w wielu zawodach. Chronią wzrok przed dostaniem się do nich ciała stałego, chronią przed promieniowaniem, czy innymi rzeczami mogącymi prowadzić do uszkodzenia wzroku. Dobre okulary powinny dokładnie przylegać, mieć mocne przyciemnione szybki, dobre są modele mające gumkę z tyłu, zapobiegającą zsuwaniu się okularów i przytrzymujące nauszniki.