You are currently viewing Czy warto instalować klimatyzację?

Czy warto instalować klimatyzację?

Posiadanie klimatyzacji w domu to niezwykły komfort. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne dostosowanie temperatury powietrza oraz mocy nawiewu. Ważne jest, aby nie przesadzać z różnicą temperatury w mieszkaniu, a tą panującą na zewnątrz. Zbyt duże różnice temperatury oraz zbyt mocny nawiew, mogą prowadzić do przeziębienia czy zapalenia krtani. Mówi się, że idealna temperatura w mieszkaniu to około 25°C. Aby klimatyzacja była bezpieczna dla zdrowia, warto stosować się zasady, żeby różnica między temperaturą na zewnątrz a tą wewnątrz nie była wyższa, niż 6°C.

Opłacalna instalacja klimatyzacji

W małych mieszkaniach czy kawalerkach często decyduje się na instalację klimatyzacji typu split, czyli z jedną jednostką wewnętrzną. Zazwyczaj jednostkę wewnętrzną umieszcza się pokoju, który łączy się z innymi. Przy wyborze urządzenia, należy zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki ono generuje. Urządzenie powinno działać cicho, szczególnie w pokoju, w którym się śpi. Niektóre klimatyzatory posiadają funkcję nocną, w której pracują ciszej, a nawiew zostaje zmniejszony. Warto zakupić klimatyzator emitujący do 35 dB(A), czyli hałas na poziomie cichej rozmowy, który jest obojętny i nie wprawia w irytację. Jeśli chodzi o tryb nocny, to warto, aby poziom hałasu wówczas był na poziomie 20-25 db(A) i jest to hałas na poziomie szeptu.

Jeśli chodzi o jednostkę zewnętrzną, która najczęściej znajduje się na balkonie, to jej poziom hałasu nie może przekraczać 55 dB(A) w ciągu dnia oraz 45 dB(A) w nocy. Dla osób, które zdecydowały się o posiadaniu klimatyzacji w kawalerce, polecana jest szybka instalacja klimatyzacji – Lublin to obszar działania doświadczonej firmy. Fachowcy dobiorą moc urządzenia do wielkości mieszkania, tak, aby działało wydajnie i zapewniało dostateczny komfort domownikom. Okres letni sprzyja decyzjom o montażu klimatyzacji, ponieważ w rozgrzanych i dusznych pomieszczeniach przebywanie nie jest komfortowe.

Regularne serwisowanie i odgrzybiane klimatyzacji zapewnia bezpieczeństwo dla osób, które z niej korzystają. Nieczyszczona klimatyzacja ma w sobie wiele mikroorganizmów, które są szkodliwe dla zdrowia oraz mogą być niebezpieczne dla osób z alergią czy astmą. Filtry, które znajdują się w urządzeniu, należy regularnie czyścić, w zależności od rodzaju pomieszczenia i poziomu jego zanieczyszczenia. Mówi się, że wymiana filtrów powinna odbywać się co 1-3 miesiące. Istnieją domowe metody na czyszczenie filtrów, co również jest zalecane. Przegląd urządzenia powinien być wykonywany przynajmniej raz do roku przez firmę, która zajmuje się serwisowaniem.